Festivalprogram på Kirsten Flagstad museum
Kirsten Flagstad festival 11. - 15. juni 2025
11. juni
Kl. 16:00 Kransenedleggelse ved bysten
Høytidelig åpning ved Kirsten Flagstad museum og Fylkeskultursjef i Innlandet Kurt Ole Linn åpner offisielt årets festival.
12. juni
Kl. 12:00 «Sannheten om Kirsten Flagstad» Dokumentarfilm av Torstein Gunnarson. Kirsten Flagstads biograf Torstein Gunnarson produserte denne dokumentaren til visning på fjernsyn 1 år etter Kirstens bortgang. En flott dokumentar med intervjuer av folk som stod Kirsten nær og med fokus på Kirstens storhet og karriere.
Kl. 13:00 «Opera i Norge - en fragmentert fortelling». Foredrag ved Trond Olav Svendsen. Den Norske Opera & Ballett, vår første statlige operascene, åpnet i 1958. I 2008 fikk vi et operahus i Oslo. Men nordmenn har skrevet musikkdramatikk i en ganske jevn strøm siden 1756. Hvor og hvordan har dette foregått i landet uten operahus? En nettside, etablert nå i våres av Foreningen Norges musikkdramatiske arv, har svarene. Og vi har invitert Trond Olav Svendsen, foreningens leder og nettsidens redaktør, til å fortelle.
14:00 «Meg og Musikken» platevalg med Hege Gustava Tjønn.
Møt en av årets flotte solister. Sopranen Hege Gustava gjester festivalen og skal blant annet glede oss med selveste «Vier Letzte Lieder» under årets festival. Hege Gustava har en International mangeårig karriere både i inn og utland. Hege Gustava deler noen an de sangskattene som er betydningsfulle for henne.
13. juni
Kl. 12:00 «Århundrets stemme» Dokumentar av Marthe Stokvik.
En flott dokumentar som gir en fin gjennomgang av Kirstens liv. Fra fødselen i Strandstuen, familie og karriere, medgang og motgang, helt til livets slutt
Kl. 13:00 «Vier Letzte Lieder» Platevalg ved Egil Akselsen.
Det siste verket Richard Strauss komponerte dedikerte han til Kirsten Flagstad. Kirsten Flagstad sang selv premieren for 75 år siden. Strauss sine fire siste sanger har siden den tid blitt sett på som et av hans mest inderlige og elskede verk. Det er en glede at Vier Letzte Lieder finnes i årets program. Egil Akselsen tar oss med i materien og gir oss et større innblikk i dette verket.
14:00 «Meningen med livet og musikken» Et møte med Wolfgang Plagge.
Årets festival gjestes av pianisten, komponisten og renessansemennesket Wolfgang Plagge. Han kommer en tur innom museet og tar oss med på en filosofisk reise inn i musikken og livet.
14. juni
Vanlig åpningstid gjelder. Omvisning er inkludert i billetten og mulighet for å høre musikk eller se dokumentar ved forespørsel. Vi forteller gjerne om Kirsten Flagstads liv og karriere!
15. juni
12:30 Kirkekaffe og minikonsert i Strandstuen.
Tradisjonen tro samler vi oss til Kirkekaffe i hagen ved Strandstuen. Vi nyter en nydelig stund ute blant blomstene før vi trekker inn til vakker musikk fra Kulturskolens egne elever.
14:00 «Norske i Bayreuth» Platevalg og kåseri ved Egil Akselsen.
Neste år markerer Festspillene i Bayreuth sitt 150 års jubileum. Bayreuth er et kjent sted for de som elsker Richard Wagners musikk Store sangere som Ivar F. Andresen og selvfølgelig Kirsten selv har sunget i festspillene, men mange andre nordmenn har også gjestet denne legendariske scenen. Egil Akselsen har gjort ett dypdykk inn i historien og deler mer om Bayreuths norske musikere
Praktisk informasjon
På Kirsten Flagstad museum gjelder vanlig museumspriser.
Hos oss er det ingen parkeringsplasser, men du finner plasser rundt i sentrum. Bare ta kontakt om du har spørsmål angående parkering. Har du behov for handikap-parkering så ta kontakt med oss.
Les mer om besøk hos oss her!